از شکل گیری تدتاک تا رسیدن به ایران

 حامد درخشان

حامد درخشان

ماهنامه سراسری پیک پارسه

تدتاک چیست و با چه هدفی به وجود آمد؟

امروزه در سراسر جهان مجموعه‌هایی زیادی وجود دارد که انسان‌ها را به دور هم جمع کرده است تا بتوانند با یکدیگر صحبت کنند، ارتباط بگیرند و ایده‌های مختلف را مطرح کنند. این اجتماع‌ها می‌تواند به رشد افراد کمک نماید و راه آن‌ها را آسان‌تر نماید. بنابراین برای آگاه‌سازی بیشتر شما، امروز در این مقاله می‌خواهیم درباره‌ی بنیاد تد یا تدتاک «که یکی از مشهورترین بنیاد‌هایی است که این اجتماع‌ها را برگزار می‌کند» با شما صحبت کنیم.

تدتاک چگونه به وجود آمد؟

با همین  شعار ” ایده‌ها ارزش گسترش دارند” هری مارکز و ریچارد ساول وورمن در سال ۱۹۸۴ اجتماع سخنرانی تدتاک را پایه‌گذاری کردند تا بتوانند ایده‌های مختلف را بازتاب دهند.

موضوعات اولیه این کنفرانس شامل «تکنولوژی، سرگرمی و طراحی» بود. اولین سخنران کنفرانس تدتاک در سال ۱۹۸۴ یک ریاضی‌دان به نام “بنوا ماندبلروت” بود که سخنرانی‌اش را با موضوع گرافیک سه‌بعدی و نحوه استفاده از آن در  توسعه هندسه انجام داد.

این کنفرانس برخلاف انتظار دچار بحران مالی شد و تا شش سال بعد هیچ همایشی را برگزار نکرد اما بالاخره در سال ۱۹۹۰ انتظار‌ها به پایان رسید و همایش تدتاک سالیانه دوباره در شهر مونترو کالیفرنیا برگزار شد، میزان استقبال از این کنفرانس بسیار بیشتر از کنفرانس قبلی بود و مردم از سراسر آمریکا برای شرکت در آن حضور پیدا کرده بودند.
تد از سال ۱۹۹۰ به صورت سالیانه برگزار می‌گشت و هرسال به تعداد شرکت کنندگان آن افزوده می‌شد.

 

چگونه بنیاد غیر انتفاعی تد پایه‌گزاری شد؟

در سال ۲۰۰۰، در خلال یکی از همایش‌ها کریس اندرسون تاجر انگلیسی با ریچارد ساول وورمن  ملاقات کرد و به او پیشنهاد خرید امتیاز این کنفرانس را داد، بعد از مذاکرات زیاد ریچارد ساول و هری مارکز این پیشنهاد را پذیرفتند و در همان سال امتیاز این کنفرانس را به کریس اندرسون فروختند. کریس اندرسون در سال ۲۰۰۱ بنیاد غیر انتفاعی تد را پایه‌گذاری کرد.

این بنیاد با هدف‌‌های ایجاد نوآوری در فرمت‌های سخنرانی، توسعه محتوا و موضوعات سخنرانی و ایجاد فرصت حضور برای سخنران‌های غیر آمریکایی ایجاد شد.
بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ بنیاد غیرانتفاعی تد سه کنفرانس تدگلوبال، تدپرایز و تدتاک را در نقاط مختلف جهان برگزار کرد. وب سایت رسمی بنیاد تد در سال ۲۰۰۶ به وجود آمد و بازدید شش کنفرانس اول آن به بیش از یک میلیون نفر هم رسید.
در سال ۲۰۰۸ تداکتیو به وجود آمد، در واقع تداکتیو با ساختاری کاملا شبیه تدتاک به وجود آمد و فقط قیمت ارزان‌تری نسبت به تدتاک داشت تا فرصت حضور افراد بیشتر در کنفرانس فراهم کند.
در همان سال برای دسترسی محلی افراد، بنیاد تد کنفرانس تدایکس را پایه‌گذاری کرد.

تد چگونه وارد ایران شد؟

تد با برگزاری تدایکس تهران وارد ایران شد، تدایکس تهران در سال ۲۰۱۳ با شعار ” تهران در مسیر” کارش را در دانشگاه امیرکبیر آغاز کرد. از سال ۲۰۱۳ به بعد کنفرانس‌های تد ایکس در شهرهای تهران، اصفهان، شیراز و مشهد با هدف ایجاد فرصت برای گفتگو، گسترش ایده‌ها و رشد تفکر انجام می‌شود.
مجموعه‌های مختلفی این رویداد را برگزار کرده‌اند که برای نمونه می‌توانیم به تدایکس جوانان تهران، تدایکس اصفهان، تدایکس زند شیراز و تد ایکس سناباد مشهد اشاره نماییم.

تدکس با تدتاک چه فرقی دارد؟

تدکس همانند خود تدتاک سخنرانی محور است و توسط داوطلبان برگزار می‌شود اما این رویداد تفاوت های کوچکی با تدتاک دارد. اولین تفاوت این دو رویداد در محل تمرکز این رویداد است، تمرکز تدتاک جهانی است اما تمرکز تدکس بر روی محلی است که در آن برگزار می‌شود. تفاوت بعدی این دو برنامه در گرفتن مجوز یا همان لاینسس می‌‌باشد، تدتاک نیاز به مجوز خاصی برای برگزاری ندارد اما داوطلبان برای برگزاری تدکس نیاز به گرفتن لایسنس از بنیاد تد دارند.

سومین  و آخرین فرق این دو رویداد در لزوم رهبر بودن سخنران‌ها است، در تدتاک سخنران ها لزوما از بین افراد متخصص یا به اصطلاح رهبر حوزه کاری انتخاب می‌شوند اما در تدکس لزومی به رهبر یا متخصص بودن سخنران نیست.

 

تد چگونه به افراد مختلف کمک می‌کند؟

تد این فرصت را برای افراد مختلف ایجاد کرد که بتوانند ایده‌های مختلف را بشنوند و افراد مختلف و مستعد را بشناسند، همچنین با برگزاری کنفرانس محلی این امکان را به آن‌ها داد تا بتوانند در این کنفرانس با افراد مختلف ارتباط بگیرند و خود را رشد دهند.
تد همچنین به افراد دیده‌نشده و محروم در کشور‌های مختلف  اجازه داد تا بتوانند دیده شوند و فرصتی برای بیان ایده‌ها پیدا کنند.

 

با کلیک روی این لینک میتوانید ۲۵ سخنرانی تاثیرگذار تدتاک برای کارآفرینان را تماشا کنید

در قسمت نظرات به ما بگویید که کدام موضوعات سخنرانی تد را بیشتر دوست داشتید؟

پیک‌ پارسه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *