استان فارس رتبه اول جذب سرمایه خارجی

به گزارش پیک پارسه به نقل از ایرنا/ طبق اعلام دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری‌های استانداری، استان فارس در ۶ ماهه نخست امسال با ثبت بیش از ۴۶۶ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی، رتبه اول کشور را در زمینه جذب سرمایه‌ خارجی کسب کرد.

هاله فولادفر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: استان فارس با جذب ۴۶۶ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی، استان خوزستان با ۳۶۵ میلیون دلار و استان یزد با جذب ۳۴۶ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در شش ماهه اول سال ۹۹ به ترتیب رتبه های اول تا سوم را به خودشان اختصاص داده‌اند.

هاله فولادفر مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری فارس

فولادفر افزود: تنها در بخش صنعت استان در بازه زمانی سال ۹۷ تاکنون ۷۸۵ طرح صنعتی با حجم سرمایه ای بالغ بر ۲۷ هزار میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است که سبب اشتغالزایی برای حدود دو هزار نفر گردیده است که حاکی از اهتمام ویژه دولت برای توسعه بخش های صنعتی می باشد.

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری فارس با اظهار گلایه اشاره کرد: برخی رسانه ها و افراد بدون اطلاعات کافی، حرکتهای روبه رشد و صنعتی شدن استان را مد نظر قرار نمی دهند. لیکن دفتر جذب و سرمایه‌گذاری استانداری آماده ارائه اسناد و اطلاعات پیشرفت حوزه های سرمایه گذاری داخلی و خارجی و اقدامات انجام شده در بخشهای مختلف از جمله صنعت در استان در سال‌های اخیر به منظور پیشرفت و توسعه فارس می باشد.

 

فولادفر ادامه داد: بر اساس اولویت های ابلاغ شده از سوی وزارت کشور و سند پیشران توسعه اقتصادی استان فارس که حاوی طرح‌های مرتبط با حوزه های عمرانی و زیرساخت و همچنین طرح‌های بخش خصوصی است به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که ایجاد و تکمیل طرح‌های بزرگ اقتصادی و تکمیل زنجیره‌های تولید در اولویت قرار گیرند. این مقام مسئول گفت: طرح‌های مهمی با سرمایه گذاری‌های بخش خصوصی و جذب سرمایه های خارجی به بار نشسته‌اند که در کشور بی سابقه بوده است.

 

گزارشی از جذب سرمایه خارجی و داخلی صنایع و کسب و کارهای استان فارس

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری فارس در ادامه افزود: از جمله طرح‌هایی که می توان به آنها اشاره کرد تکمیل و بهره‌برداری از فاز نخست کارخانه آلومینیوم جنوب می باشد. که این طرح با ظرفیت تولید ۳۰۰ هزارتن شمش آلومینیوم در سال، باعث افزایش ۴۰ درصدی ظرفیت تولید آلومینیوم کشور شده است. همچنین می توان به بهره برداری از کارخانجات سیمان و کارخانه کربنات سدیم کاوه واقع در فيروزآباد استان فارس، بهره برداری از فازهای مربوط به توسعه فولاد پاسارگاد، تکمیل زنجیره‌ تولید فولاد استان به عنوان صنایع بالادستی و شرکت تولید خودروهای کشنده که با همکاری های مستمر از سوی استاندار در کمتر از یکسال به بهره برداری رسید اشاره کرد.

کارخانه آلومینیوم جنوب

کارخانجات تولید لوازم آرایشی و بهداشتی که یکی از بزرگترین تولید کنندگان این محصولات در خاورمیانه به شمار می آید با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها راه اندازی شد. پروازهای شرکت فلای پرشیا که یکی از شرکت‌ های هواپیمایی بومی استان فارس محسوب می شود با استفاده از هواپیماهای بوئینگ راه اندازی شد و به خطوط هوایی استان افزوده شد.

واحد تولید کننده ی تجهیزات صنعتی برق در شیراز راه اندازی شد. که با تولید ۹ محصول علاوه بر تأمین تمام نیاز کشور در این زمینه، ایران را به قطب تولید کننده ی این محصولات در خاورمیانه تبدیل کرده است.

 

طرح های مرتبط با حوزه علم و فناوری و استارتاپی استان فارس

هاله فولادفر ادامه داد: با همکاری پارک علم و فناوری و دانشگاه شیراز، پردیس فناوری در محدوده ی دانشگاه برپا شد. طرح‌های دیگری نیز با استفاده از منابع مالی که از طریق سرمایه‌های خارجی تامین شده است راه اندازی شده اند. که از جمله آنها می توان به پروژه های مرتبط با حوزه‌های صنعتی، کشاورزی، گردشگری و انرژی‌های تجدیدپذیر اشاره کرد.

 

بهره برداری از کارخانه نوآوری شیراز با عنوان بزرگترین کارخانه نوآوری کشور برای حمایت و راه اندازی استارتاپ ها و شرکت های نوآور نیز یکی دیگر از دستاوردهای جذب سرمایه استان می باشد.

وی خاطرنشان کرد: از جمله طرح‌های دیگری که با این دست سرمایه گذاری ها در دست اجرا است می‌توان به طرح‌های پالایشگاهی، کارخانجات تولید کاشی و سرامیک، تولید کاغذ، پر عیارسازی منگنز،تولید سیلیکون جامد، احداث خط پروپیلن، پروژه ی سیانید سدیم که از پیش نیازهای اصلی صنایع فولاد می باشد، پروژه های تولید آرد ماکارونی و بیسکویت، طرح هایی در حوزه های  گردشگری، بوم‌گردی،هتلداری و مجتمع های گردشگری و رفاهی در استان اشاره کرد. فولادفر در حوزه طرح‌های مرتبط با کشاورزی نیز به بخشی از عملکردهای موفق استان اشاره کرد.

 سرمایه گذاری خارجی

فولاد فر با اشاره به اینکه تعداد زیادی از این طرح‌ها توسط سرمایه گذاران خارجی یا غیر بومی انجام می گیرند افزود: با توجه به افزایش کارآیی و بهره وری از انتقال فناوری‌های نوین و پیشرفته به داخل کشور و همچنین آثار سودمندی که سرمایه گذاری‌های مستقیم خارجی روی رشد اقتصادی استان داشته است در سال‌های اخیر با تاکید استاندار، تلاش‌های زیادی به منظور جلب و تشویق سرمایه‌گذاران خارجی در استان انجام شده است.

 

میزان جذب سرمایه خارجی در استان فارس

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری های استان اضافه کرد: بر اساس آمار ثبت شده و رسمی، سرمایه‌گذاری خارجی در استان در سال‌های گذشته با وجود تمام محدودیت‌های ناشی از تحریم ها روندی مثبت بوده است. به طوری که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، میزان جذب سرمایه گذاری های مستقیم خارجی در استان فارس رقمی معادل دو میلیارد وچهارصد میلیون دلار بوده که حدود یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلار آن در ۴ سال اخیر صورت پذیرفته است. علاوه بر آن میزان سرمایه‌گذاری خارجی مصوب استان فارس نیز در سال ۹۸ با جهشی دو برابری نسبت به سال ۹۷ معادل ۱۸۱ میلیون دلار بوده است. بر اساس اعلام فولادفر استان فارس در شش ماهه نخست امسال نیز با ثبت سرمایه گذاری خارجی رقمی بیش از ۴۶۶ میلیون دلار از استان‌های برتر کشور در زمینه جذب سرمایه‌های خارجی است.

 

بزرگترین مزرعه خورشیدی کشور و سومین مزرعه خورشیدی خاورمیانه در فارس

 هاله فولادفر درباره ساخت بزرگترین مزرعه خورشیدی کشور در شهرستان بوانات نیز گفت: با تلاش ها و پیگیری های استاندار و همچنین مجموعه معاونت اقتصادی استان، با همکاری سرمایه گذاران خارجی ساخت بزرگترین مزرعه خورشیدی کشور و سومین آن ها در خاورمیانه مراحل اخذ مجوزهای لازم را طی کرده و عملیات اجرایی آن در استان فارس آغاز شده است.

در پایان مدیرکل دفتر جذب سرمایه گذاری استانداری از سرمایه گذاران داخلی و خارج کشور دعوت کرد که با حضور در استان فارس برای اطلاع از بسته‌های سرمایه گذاری و مجوزهای بی نام، با اعلام علاقمندی خود از ظرفیت‌های بالقوه استان بهره برداری کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *