اپلیکشن های ایرانی در معرض خطر حذف از پلی استور

محسن دهقانی

محسن دهقانی

بنیانگذار دادحساب

:::پیک پارسه/ در هفته جاری برای توسعه دهندگان عضو گوگل پلی ایمیلی ارسال شده که در آن گوگل به طور صریح بر لزوم استفاده از پرداخت درون برنامه ای گوگل و پرهیز از هر گونه استفاده از ساز و کارهای پرداخت متفرقه تاکید می‌کند. اگر چه این مصوبه چیز تازه ای نیست و قبلا هم وجود داشته اما مطابق آنچه در وبلاگ توسعه دهندگان گوگل درج شده، هدف از بروزرسانی سیاستهای گوگل در این حوزه، پرهیز از هر گونه سوء تفاهم و تفسیرهای مغایر با اهداف این شرکت است.

در قسمتی از این پیام می‌خوانیم:

Any existing app that is currently using an alternative billing system in violation of this policy will need to remove it to comply with this update. For these apps, we are offering an extended grace period until September 30, 2021 to make any required changes. New apps submitted after January 20, 2021 will need to be in compliance.

 

علت اصلی وجود چنین محدودیت هایی امکان برخورداری مارکت های منتشر کننده اپلیکیشن، از سهم ۳۰ درصدی اپلیکیشن‌های پولی و خدمات دیجیتال فروخته شده در آنها و جلوگیری از دور زدن مارکت ها توسط توسعه دهندگان در خصوص پرداخت سهم شان است. گوگل اضافه کرده که تنها ۳ درصد اپلیکیشن های موجود، مشمول این مقررات شده و از میان این سه درصد، ۹۷ درصد از پرداخت درون برنامه ای گوگل استفاده می‌کنند، ولی این شرکت اصرار دارد که همه اپلیکیشنهای فروشنده خدمات دیجیتال بایستی از پرداخت درون برنامه ای گوگل استفاده کنند. چیزی که بیش از هر مخاطب دیگری، توسعه دهندگان ایرانی را با نگرانی مواجه می‌کند. چرا که توسعه دهندگان ایرانی امکان استفاده از راه‌های معمول در پرداخت درون برنامه ای گوگل را نداشته و در این مسیر با دشواری‌های بسیاری مواجه اند.

مطابق آنچه در سیاست های پرداخت گوگل (قابل اعمال از تاریخ ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱) نگاشته شده، استفاده از پرداخت درون برنامه ای گوگل در مواردی نظیر (و نه محدود به) فروش آیتم ها (مانند خرید سکه)،‌ اشتراک ها، عملکردهای ویژه اپلیکیشن ها (مانند حذف شدن تبلیغات) و یا سرویس های ابری الزامیست.

همچنین در ادامه سیاست ها عنوان شده که استفاده از پرداخت درون برنامه ای گوگل در مواردی مانند فروش یا اجاره کالاهای فیزیکی، استفاده از خدمات فیزیکی (مانند حمل و نقل یا حق عضویت باشگاه)،‌ پرداخت صورتحساب (مانند صورتحساب مخابرات)، پرداخت بین اشخاص و یا پرداختهای مربوط به قمار مجاز نیست.

بجز در موارد پیش گفته، هر گونه هدایت کاربر برای استفاده از ساز و کار پرداختی غیر از پرداخت درون برنامه ای گوگل ممنوع است!

 

اپلیکشن های ایرانی در معرض تغییر یا خطر حذف از پلی استور

بنابراین بنظر می‌رسد اپلیکشن های ایرانی زیادی در معرض تغییر یا خطر حذف از پلی استور باشند.

خوشبختانه سیاست های گوگل و اندروید مانع از ارائه اپلیکیشن توسعه دهنده در بسترها و مارکت های دیگر و حتی ارائه دانلود مستقیم به کاربر نیست و این یکی از مزیت های پلتفرم اندروید نسبت به iOS می باشد که امکان انتشار راحت تر اپلیکیشن ها را فراهم کرده است. با وجود این، صرف نظر کردن از گوگل پلی به این سادگی ها نیست و از آنجایی که کاربران زیادی به استفاده از گوگل پلی عادت کرده اند و بعضا به دلیل بی اعتمادی رغبتی به استفاده از مارکت های دیگر ندارد و خروج از آن می تواند لطمات جبران ناپذیری به توسعه دهندگان وارد کند.

چنانچه توسعه دهنده علی رغم حضور در گوگل پلی، بر ادامه استفاده از پرداخت درون برنامه ای غیر از گوگل پلی اصرار داشته باشد بنظر می‌رسد تنها راه موجود، دور زدن ناظران گوگل پلی و دستکاری عملکرد اپلیکیشن در بازه زمانی بررسی اپلیکیشن است. مانند اینکه قابلیتهای پولی اپلیکیشن در بازه زمانی بررسی شدن اپلیکیشن از کار بیفتد. از آنجایی که معمولا اعمال مقررات مارکت ها در خصوص اپلیکیشن‌های موجود در مارکت ها در هنگام بررسی نسخه های جدید صورت می‌گیرد، انتشار نسخه نسبتا پایدار اپلیکیشن که برای مدتی نیاز به بروزرسانی نداشته باشد نیز می تواند به عنوان راه حل میان مدت، مد نظر قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید:

کالاهای دیجیتال ملزم به پرداخت هزینه به گوگل پلی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *