اینماد و شاپرک دست به یکی علیه کسب و کارها

هنوز داغ گرانی اینترنت در دل کسب و کارها آرام نگرفته و سال ۱۴۰۰ کاملا شروع نشده بود، که نه تنها مانع زدایی نشد که مانع تراشی ها نیز از سوی عده ای دامن زده شد. برخلاف انتظارات که بهبود شرایط را برای کسب و کارها در سال جدید پیش بینی می کرد، اتفاقات همین بازه کوتاه زمانی باعث شد تعداد زیادی از فعالان حوزه کسب و کار به شرایط پیش رو آنچنان هم که گفته می شود امیدوار نباشند. در روزهای گذشته نیز بلاک شدن درگاه های پرداخت کسب و کارها اعتراض بسیاری را به دنبال داشته است.

شاپرک و اینماد دست به یکی در گاه های پرداخت را بستند

پیش نیازهای گرانی اینترنت

قبل از شروع سال جدید با تصویب افزایش ۱۰درصدی حق‌السهم اپراتورها و حذف بندی که مانع از افزایش قیمت خدمات از سوی آنها بود به نوعی مجوز گرانی خدمات از سوی مجلس صادر شد. که می توان انتظار داشت در نتیجه این مصوبه اینترنت نیز گران شود که احتمالا بیشترین تاثیر این موضوع بر کسب و کارها خواهد بود. چرا که می توان گفت حجم اینترنتی که از سوی کسب و کارها به نسبت از مصرف اینترنت اشخاص بیشتر است پس چوب این گرانی بیش از همه بر سر کسب و کارها فرود می آید.

 

اصلاح شیوه‌نامه کاهش موانع کسب و کارهای مجازی

در اواسط فروردین ماه سال ۱۴۰۰ بود که اخباری از ابطال برخی از مواد شیوه نامه کاهش موانع کسب و کارهای مجازی با شکایت دادستانی وقت کل کشور خبر داد. مصوبه ای که موجب ایجاد دلگرمی و امنیت خاطر نسبی در میان فعالان حوزه کسب و کارهای مجازی و تیم های استارتاپی شده بود.

بی اطلاعی کسب و کاها از بلاک شدن درگاه پرداخت

در حال وب گردی و بررسی پیام های دوستان بودیم که با موضوع جالب دیگری روبرو شدیم. باز هم مانعی دیگر که احتمالا به دنبال مصوبه های مالیاتی سال گذشته و قوانین وضع شده جهت دریافت درگاه های پرداخت اینترنتی، پیش پای کسب و کارها سبز شد. بر اساس اخبار واصله اینبار بی اطلاع شاپرک و پرداخت‌یارها در اقدامی طوفانی بیش از ۵ هزار ترمینال پذیرندگان را بستند. گفته می شود این اقدام طی ۴۸ ساعت توسط شاپرک انجام شده است.

این اقدام در حالی اتفاق افتاده است که طبق گفته پرداخت‌یارها، هیچ‌گونه اطلاع‌ رسانی قبلی از سوی شاپرک انجام نشده و همچنان دلیل بسته شدن ترمینال های پرداخت برای کسب و کارها مشخص نیست. این اقدام جنجالی باعث شده است که کسب و کارهای زیادی دچار ضرر و زیان شوند.

 

شرط و شروط باز شدن درگاه های پرداخت

طبق گفته‌ پرداخت‌یارها، درگاه های پرداخت شرکت‌های که اطلاعات مغایر داشتند، توسط شرکت شاپرک بسته شده است و شرکت شاپرک نیز شرط باز کردن این ترمینال‌ها را منوط به دریافت کد رهگیری مالیاتی کرده است تا پس از آن کسب و کار مربوطه مجددا برای ترمینال درخواست دهد. علاوه بر این موضوع، گویا پای اینماد نیز در این ماجرا باز شده و به پرداخت‌یارها گفته شده است که تمامی پذیرندگان آنها باید برای داشتن ترمینال، باید اینماد نیز داشته باشند.

این اقدامات بی اطلاع باعث دردسر کسب و کارهای زیادی شده با این تفاسیر می توان گفت بسیاری از کسب و کارهای موجود نیز با ضرر و زیان رو برو شده و این ماجرا هنوز ادامه دارد. اجرای چنین اقداماتی آن هم در موقعیتی که درآمد بسیاری بر پایه فروش اینترنتی شده و کرونا هم بیخیال مردم نمی شود باید توجیهات سفت و سختی داشته باشد از همین رو کسب و کارها نیز منتظر دریافت پاسخی قانع کننده هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *