ماجرای بلاک گوشی های شیائومی ختم به خیر شد

مسدود شدن گوشیهای شیائومی:

ماجرای واقعی بلاک شدن گوشی های شیائومی چه بود؟

در روزهای گذشته شیائومی در برخی کشورها مسدود کردن تلفن های هوشمند سری “gray ” را آغاز کرد و کاربران شروع به گزارش مسدود شدن گوشیهای شیائومی ” gray” به طور ناگهانی کردند.

علاوه بر کوبا، ساکنان سوریه ، ایران ، سودان و کره شمالی نیز از مسدود شدن گوشیهای شیائومی خبر داده اند. همه این کشورها با این واقعیت متحد شده اند که هیچ وسیله شیائومی به طور رسمی در آنجا فروخته نمی شود. وب سایت این شرکت همچنین در لیست کریمه را نیز ذکر کرده است.

 xiaomi mobile

غالباً چنین مشکلاتی با تجهیزات ” gray” انتظار نمی رود. اگرچه در ابتدای امسال شرکت تصمیم گرفت با مسدود کردن نصب خدمات تلفن همراه گوگل در نسخه های چینی تلفن های هوشمند ، پیچ ها را کمی محکم کند.

شنیده می شد که طبق تحریم های آمریکا، تلفن های همراه تولید شیائومی در بعضی مناطق جغرافیایی در خارج از چین مجوز فروش نداشتند. از جمله این محصولات میتوان مدل های جدیدی مثل  Xiaomi Mi 11 Pro و Xiaomi Mix 4 را یادآور شد.

برخی از کاربران فضای مجازی که ساکن کشورهایی مثل کوبا بودند از بلاک شدن گوشی های خود خبر دادند. پیامی که گوشی های بلاک شده آنها نمایش می داد این بود که:

“سیاست شیائومی اجازه نمی دهد محصول را در قلمرویی که سعی کرده اید گوشی را در آن فعال کنید بفروشید. لطفاً برای اطلاعات بیشتر مستقیماً با فروشنده تماس بگیرید. “

 

کاربران می گویند که تاکنون، فقط تلفن های هوشمند نسبتاً جدید مسدود شده است. به طور مثال ، Redmi 9T و Redmi Note 10S که به ترتیب در ژانویه و مارس امسال معرفی شدند. اعلام اینکه این مشکل تا چه اندازه گسترده است، دشوار است، اما در حال حاضر تنها در کوبا شناخته شده است.

شیائومی همه تلفن های هوشمند را پشت سر هم مسدود نمی کند. در Reddit و XDA Developers کاربران در مورد عملکرد عادی تعدادی از مدل ها، از جمله Redmi Note 10S ، که در ایالات متحده، اروپا یا هند خریداری شده است، می نویسند.

با این وجود، گفته می شود شیائومی هیچ گونه تحریمی علیه افرادی که از دستگاه های خود در مناطق ممنوعه استفاده می کنند، وضع نکرده است. این در حالی است که شرایط و ضوابط آن به وضوح قوانین صادراتش را بیان می کند. اما اکنون به نظر می رسد که شیائومی به اندازه کافی از قاچاق غالب در این کشورها برخوردار بوده است. بنابراین، غول فناوری چینی در اجرای سیاستهای صادراتی خود در مکانهای مذکور فعال­تر عمل می کند.

 

چه اتفاقی برای کاربران ایرانی رقم خواهد خورد؟

باید به این نکته اشاره کنیم که نباید نگران باشید. شایان ذکر است که کاربران شیائومی در مکان هایی مانند ایران هنوز می توانند از تلفن های هوشمند خود استفاده کنند، حتی اگر چند روز غیرفعال شود چرا که فعالان بازار تلفن‌ همراه دلیل این موضوع را واردات گوشی های تلفن همراه از کشورهای عربی مثل امارات می دانند.

 

بالاخره شیائومی واکنش نشان داد؛ سیاست شیائومی دلیل بلاک گوشی ها؟

شیائومی در نهایت به جنجال مسدود شدن گوشی هایش واکنش نشان داده و ضمن تایید مسدود شدن چندین گوشی، اعلام کرده که این موضوع موقتی می باشد و گوشی کاربران در حال حاضر هیچ مشکلی از این لحاظ ندارد و تهدیدی شامل حال کاربران نمی‌شود. ‌

برخلاف عقیده برخی از افراد که به این موضوع شک کرده بودند، شیائومی در بیاینه ای به خبرگزاری چینی Global Times، این مسدودسازی را تایید کرده ولی گفته است این مسدودسازی ربطی به تحریم های امریکا ندارد بلکه مکانیسمی برای جلوگیری از صادرات گوشیهای یک منطقه به منطقه دیگه است. ‌


این شرکت اظهار کرد که این مسدودسازی یک تصمیم موقتی و بخشی از تحقیق و بررسی این شرکت در مورد قاچاق گوشی هایش بوده است و نتایج قابل توجهی را از این تحقیق به دست آورده و حالا گوشی های مسدود شده میتوانند باز شده و دوباره به طور عادی مورد استفاده قرار بگیرند. ‌
در نتیجه کاربرانی که گوشی های شیائومی و پوکو دارند یا قصد خرید این گوشی ها را دارند، نگرانی از بابت مسدود شدن این گوشی ها نداشته باشند و با خیال راحت از این گوشیها استفاده کنند. ‌

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *