بیانیه کسب و کارهای مجازی کشور در مخالفت با طرح صیانت

مخالفت کسب و کارهای مجازی کشور با طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی

“صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی” نام طرحی است که این روزها مورد توجه بسیاری از فعالان دیجیتال کشور قرار گرفته و بسیاری آن را مخالف حقوق خود دانسته و خطری بزرگ برای کسب و کارهای مجازی در کشور می دانند. در ادامه واکنش ها به این طرح جمعی از کسب و کارهای دیجیتال کشور در مخالفت با طرح صیانت کاربران در فضای مجازی مجلس بیانیه ای صادر کردند.

 در قسمت هایی از این بیانیه آمده است:

طرحی که این روزها با نام «حمایت از حقوق کاربران» در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است، ما کسب‌وکارهای آنلاین ایرانی را هم در کنار عموم جامعه نگران کرده است.

ما صریحا اعلام می‌کنیم محدود سازی سرویس‌دهندگان خارجی و مسدود کردن آن‌ها به هیچ وجه به کسب‌وکارهای ایرانی کمک نمی‌کند.

ما هم کنار مردم که اعتراض خود را با صدها هزار امضا در کارزاری اینترنتی نشان دادند، خواهان تجدید نظر در رابطه با مطرح شدن این طرح در مجلس و توقف آن هستیم.

 

گفتنی است که این طرح از طرف کسب و کارهای مطرحی همچون: بازار، آپارات، ابر آروان، دیوار، فیلیمو، بلد،ستون، ایوند، زرین پال، ترگمان، تیزلند، پاکت، کاموا، پیاده، بیدبرگ، ویرگول، الوفود، یکتانت، کرفس، شیپور، سینماتیکت، صباویژن، تیوال، فلایتیو، سازیتو، علی‌بابا، جاباما، دیجیاتو، نشان، اخبار رسمی، آیتول، رسمیو، آدرس، آیو،شاتل،نماوا، پادرو، کوییز آو کینگز، ای‌سی مانیتور، تیست‌ایران، اسپارد، شنوتو، زیتل، سیمیاروم، دیجی‌کالا، شنوتو ، پی‌پینگ و اسنپ امضا شده است.

مخالفت با طرح صیانت توسط کاربران و انجمن های سراسری

طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی پیش از واکنش کسب و کارهای دیجیتالی کشور توسط بسیاری از فعالان فضای مجازی نیز با مخالفت روبرو شده بود. پس از مخالفت های پی در پی با این طرح اینبار نوبت به انجمن سراسری روزنامه‌نگاران رسید و این انجمن نیز در بیانیه ای طرح مذکور را “مغایر با حقوق قانونی روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها و نیز حقوق ملت و نیازهای جامعۀ امروز” دانستو آن را عملی در جهت محدود سازی گستردۀ حق دسترسی به اطلاعات و منابع اطلاعات و مانع فعالیت قانونی و حرفه‌ای روزنامه‌نگاران معرفی کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *