باز شدن پای استارتاپ ها به بورس با حضور تپسی در فرابورس

تپسی اولین استارتاپ ایرانی در فرابورس

عصر امروز رییس اتاق بازرگانی تهران در توئیتی اعلام کرد که شرکت تپسی در فرابورس پذیرفته شده و به زودی نماد تپسی روی تابلو قرار می گیرد. مسعود خوانساری رییس اتاق بازرگانی تهران در این توئیت نوشته بود که پس از چند ماه مذاکره بین اتاق بازرگانی تهران، وزارت اقتصاد و سازمان بورس بالاخره یکی از استارت‌آپ های کشور وارد بازار سهام می شود.

tapsi logo لوگو تپسی

 در تعریفی که برای فرابورس آمده است سهام شرکت‌هایی که طبق قوانین شرایط لازم برای حضور در بورس را ندارند در فرابورس عرضه می شوند و به صورت توافقی بین فروشندگان و خریداران معامله می‌شوند. سازمان بورس نظارت محدودتری بر معاملات انجام گرفته در فرابورس دارد. اقدامات صورت گرفته صرفا برای جلوگیری از کلاهبرداری‌ها و معامله شرکت‌هایی است که شروط لازم برای ورود به بورس را ندارند.

بازار فرابوس ايران شامل بازار اول، بازار دوم، بازار پايه ( تابلو زرد ، نارنجي ، قرمز)، بازار سوم و ابزار هاي نوين مالي می‌باشد كه هر شركت با توجه به شرايط فعلي خود ( اعم از زيان‌ده يا سود‌ده بودن، ميزان شفافيت در صورت هاي مالي طبق قوانين بازار، داشتن برنامه جهت تبديل شدن از سهامي خاص به سهامي عام و…) در يكي از بازار هاي ذكر شده درج خواهد شد. حال جدا از اينكه ورود و درج نام تپسي در كدام يک از بازارهاي فرابورس ايران اتفاق بيفتد، اين امر را می توان شروعی براي حضور ساير استارتاپ ها در اين عرصه دانست.

 

البته شکل کلی فرابورس ایران از فرابورس دیگر کشورها متمایز شده است. زیرا فرابورس ایران صرفا نقطه ای برای معاملات توافقی سهام نیست بلکه بسیاری از شرکت‌ها در این بازار حضور دارند. همچنین معامله با مکانیزم عرضه و تقاضا و به صورت آنلاین دقیقا مشابه معاملات سهام انجام می‌شود. موضوع دیگری که باعث تفاوت فرابورس ایران شده این است که تعداد زیادی اوراق بدهی در فرابورس معامله می‌شوند که باعث شده این شرکت به یک بورس کامل بدل شود.

 

حال حضور تپسی در فرابورس می تواند گام بلندی برای راهیابی استارتاپ های کشورمان به بورس باشد. اما با توجه به وضعیتی که در بازار سهام در این مدت به وجود آمده باید دید که مشتریان و حاضرین در فرابورس چه برخوردی با این موضوع خواهند داشت؟

 

خوانساری در بخش دیگری از این توئیت اعلام کرده بود که حضور تپسی در بازار سهام نتیجه تلاش هایی است که برای حضور چهار استارت‌آپ با بازار سهام شده است.

جزئیات پیوست فرهاد-دژپسند-و-مسعود-خوانساری
رئیس اتاق بازرگانی تهران و وزیر امور اقتصادی و دارایی

این در حالی است پیش از این فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی در نشستی که در تیر ماه امسال با حضور مدیران پنج شرکت بزرگ استارتاپی دیجی کالا، کافه بازار، تپ سی، فیلیمو و شیپور برگزار شد اعلام کرده بود: عرضه اولین شرکت بزرگ اینترنتی، اول مردادماه سال جاری و عرضه پنجمین شرکت در هفته آخر شهریور ماه در بازار سرمایه صورت می گیرد. بنابراین انتظار می رود این نقطه شروع حضور شرکت های اینترنتی و استارتاپ های دیگر نیز در بازار سهام باشد.

1 نظر

  • تپسی بهترینه واقعا راضیم ازش ممنون از شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *