خداحافظ میهن بلاگ

تعطیلی کامل میهن بلاگ؟!

🔳 میهن بلاگ یکی از قدیمی ترین بسترهای وبلاگ نویسی در ایران است در سال هایی که بسیاری برنامه ای برای داشتن سایت نداشتند و شبکه های اجتماعی به وضعیت این روزهای خود نرسیده بود طرفداران بسیاری داشت. آثار و نوشته های ارزشمندی از نویسندگان بسیاری در این بستر وجود دارد اما از ۳۰ آذر دیگر وجود نخواهند داشت! به همین سادگی…

 

میهن بلاگ در اطلاعیه ای که در صفحه اول سایت منتشر کرده است از خاموش شدن کامل سرورهای این بستر وبلاگ نویسی از ۳۰ آذر اطلاع داده است. در بخشی از این اطلاعیه آمده است که “از کاربران محترم خواهشمندیم تا تاریخ ٣٠ آذرماه درصورت علاقه از محتوای خود پشتیبان و یا کپی بردارند” این به معنای آن است که آثاری که در میهن بلاگ موجود است از این تاریخ به بعد کاملا غیرقابل دسترسی خواهند بود. پاسخ پشتیبانی سایت نیز در قسمت نظرات به یکی از نویسندگان وبلاگ ها تایید کننده این مورد است که با توجه به قدیمی شدن سرورها و نبود امکان خرید سرور جدید برای نگهداری آرشیو وبلاگ ها دیگر چیزی از میهن بلاگ باقی نخواهد ماند.

خداحافظ میهن بلاگ

دلایل خاموش شدن میهن بلاگ

همانطور که از نوع نگارش این مطلب مشخص است ظاهرا این تصمیم بر خلاف میل باطنی بنیانگذاران این بستر بزرگ وبلاگ نویسی است. در قسمت دیگری از این اطلاعیه “دشواری نظارت بر محتوا و نظرات سایت، قدیمی شدن نرم‌افزار سایت و عدم وجود توجیه کافی برای سرمایه‌گزاری مجدد جهت خرید سرورهای جدید و تولید نرم‌افزار جدید” بنیانگذاران این سرویس را مجبور به اخذ این تصمیم کرده است.

بسیاری از کاربران این بستر وبلاگ نویسی خواستار ادامه فعالیت آنها شده اند. در این بین اما پیشنهاداتی هم به تیم پشتیبانی ارائه شده است، از واگذاری میهن بلاگ تا پولی شدن بعضی امکانات، در نهایت طرفداران این بستر خدمات وب نوشت، خواهان ادامه فعالیت آن هستند. برخی دیگر نگران از دسترس خارج شدن سالها زحمات خود در تولید محتوا (به خصوص محتوای متنی) هستند و پیشنهاد ارائه امکاناتی برای پشتیبانی گیری از محتوای خود هستند که با این پاسخ بخش پشتیبانی میهن بلاگ مواجه شده اند “متاسفانه چنین کاری ماه ها تلاش لازم دارد و هزینه بسیاری نیاز دارد”. عده ای از کاربران در فضای مجازی این اقدام را بی ارتباط با حکم محمدجواد شکوری مقدم مدیرعامل صباایده نمی دانند. عده دیگری نیز به ستایش و مقایسه امکانات این ارائه دهنده پرداخته اند و جز ابراز تاسف چاره ای برای پیشنهاد نداشته اند.

از این سرویس دهنده بیشتر بدانیم…

میهن بلاگ یکی از قدیمی ترین ارائه ‌دهندگان خدمات وب‌ نوشت به فارسی است. این بستر وبلاگ نویسی فعالیت خود را در سال ۸۳ آغاز کرد. در مرداد ۱۳۸۷ سایت میهن بلاگ توسط صبا ایده از تیم مدیریت قبلی خریداری شد و به جمع سرویس‌های زیرمجموعه شرکت فناوران ایده پرداز صبا (صبا ایده به مدیرعاملی محمدجواد شکوری مقدم) افزوده شد. در این سال ها تیم آنها با چالش‌های بسیاری روبرو بوده است. از مهمترین چالش های فنی بر سر راه آنها می توان به حملات ادامه‌دار D-Dos بر روی مراکز داده میهن بلاگ و از دسترس خارج شدن سرویس آنها در چند مورد اشاره کرد.

خداحافظ میهن بلاگ

به هرحال انتشار این اطلاعیه در صفحه اول سایت، نشان از تصمیمی سخت و جدی دارد. اطلاعیه ای که حکم دفنی برای ده ها هزار وبلاگ پر از محتوای مفید است. مطالب، آثار و اشعار، خاطرات و لحظات نابی که قرار است از تاریخ ۳۰ آذر در گورستانی مجازی دفن شوند! اما سوال بی جواب این است که چه کسی دلش می سوزد؟!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *