“دات آی آر” گران شد

انتظار برای گرانی دامنه های ir. به پایان رسید

یکی از ابتدایی ترین گام ها در مجازی کردن کسب و کارها، خصوصا در حوزه کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپ ها راه اندازی وب سایت است. خرید دامنه و تمدید آن هزینه چندانی برای کسب و کارها ندارد اما علیرغم اینکه در شرایطی که با شیوع ویروس کرونا لازم است روند راه اندازی سایت و درگاه اینترنتی برای همه کسب و کارها حتی سنتی کارها، با تسهیل روبرو شود ظاهرا دچار چالش های جدیدی هم شده است.

 Site Domain دامنه سایت گران شد آی آر

مدتی قبل بین فعالان کسب و کارهای اینترنتی زمزمه گران شدن هزینه ثبت دامنه های دات آی آر به گوش می رسید، همین اخبار غیررسمی باعث شد بسیاری از صاحبان وب سایت ها و صاحبان کسب و کارها برای تمدید بازه زمانی دامنه های خود اقدام کنند. اما اتفاقی که روزهای گذشته افتاد نشان داد که این خبر چندان نادرست هم نبوده است. جایی که تعداد زیادی از نمایندگان فروش دامنه، تعرفه ثبت یک ساله دامنه های دات آی آر را از حدود ۵ هزارتومان به ۲۵ هزارتومان افزایش دادند. این در حالی است که این تغییر تعرفه ظاهرا هنوز از طرف ایرنیک اعمال نشده و همانند سالهای قبل ایرنیک هزینه ثبت دامنه دات آی آر را ۱۶ هزارتومان نگه داشته است. به هر حال ظاهرا روند تغییر قیمت ۵ برابری بزودی در مرکز ثبت دامنه‌های کشوری نقطه-آی‌آر نیز اعمال خواهد شد و این اتفاق به طور رسمی رقم خواهد خورد.

 

آخرین افزایش قیمت دامنه های دات آی آر

تا پیش از این دامنه .ir ارزان ترین پسوند دامنه قابل ثبت برای کاربران شناخته می شد این در حالی بود که تعرفه ثبت یا تمدید ارزانترین دامنه های بین المللی ۳۰ تا ۴۰ برابر بیشتر از هزینه ثبت یا تمدید یک دامنه آی آر به شمار می رفت. می توان گفت همین موضوع پسوند ir را به ارزان ترین پسوند دامنه قابل ثبت برای کاربران ایرانی تبدیل کرده بود. گفتنی است هزینه ثبت دامنه های .IR برای سالها ثابت مانده بود و آخرین افزایش قیمت دامنه های دات آی آر از سوی مرکز ثبت دامنه‌های کشور، در خردادماه سال ۱۳۹۲ بود و تعرفه ثبت و تمدید این پسوند در طول ۸ سال گذشته ثابت بوده است.

 

اخبار بیشتر را اینجا در پیک پارسه دنبال کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *