رجیستری روی خط گمرک

::: پیک پارسه؛ طرح رجیستری تلفن های همراه هر چند وقت به تیتر خبرهای موبایلی ایران باز می گردد. این طرح که به منظور جلوگیری از قاچاق دستگاه‌های دارای سیم کارت، توسط ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و با همکاری وزارتخانه های صنعت معدن و تجارت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرا شد.

رجیستری گوشی های تلفن همراه از آذر ماه ۱۳۹۶ اولین فاز خود را شروع کرد. در ابتدای طرح دستگاه هایی که قبلاً فعال بودند و پیش از این از مبادی قانونی یا غیرقانونی وارد کشور شده و با درج سیم کارت روی شبکه قرار گرفته بودند امکان استفاده از اپراتورهای داخلی تلفن همراه را به عنوان یک دستگاه قانونی کسب کردند.

اما مقرر شد که دستگاه هایی که بعد از آن وارد کشور می شوند حتما توسط واردکنندگان قانونی از مرز بگذرند تا با دریافت یک کد فعالسازی برای هر دستگاه از ثبت شبکه روی دستگاه هایی که فاقد این کد هستند جلوگیری شود اما این پایان ماجرا نبود چرا که مقرر شد با راه اندازی سامانه همتا هر فرد ایرانی پس از ورود به کشور بتواند با پاسپورت خود در هر سال یک گوشی را وارد و ثبت کند. جایی که عده ای شروع به سودجویی از آن کردند و با تجارت پشت پرده خرید و فروش امتیاز پاسپورت مسافران، کاسبی داغی را برای خود دست و پا کردند و عده دیگری هم با قاچاق تلفن های همراه مکمل آنها شدند‌ و درآمدهای کلانی را بدست می آوردند.

رویه‌ ای که به موجب آن طی ۲ سال گذشته صدها هزار دستگاه تلفن همراه که عمدتا با ارزش بیش از ۳۵۰ دلار بوده اند به طور قاچاق وارد کشور شده و باعث خروج صدها میلیون دلار از کشور شوند. (بر اساس گزارش ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز)

بالاخره بعد از مدت ها کش و قوس در طرح همتا و رجیستری

مدیر کل دفتر واردات گمرک به منظور مبارزه با قاچاق کالای دیجیتال بخشنامه‌ای را تصویب کرد که طبق آن از ۱۲ مهرماه امسال برای جلوگیری از سوء استفاده از اطلاعات مسافران، جهت رجیستری، دستگاه های تلفن همراه خریداری شده باید توسط مسافر فقط در مبادی ورودی کشور و در لحظه ورود، پس از انجام احراز هویت دقیق و تشخیص غیرتجاری بودن ثبت شود.

در این بخشنامه تاکید شده است که پس از این تاریخ از ثبت تلفن های همراه مسافری بعد از خروج از گمرک و مبادی ورودی کشور ممانعت می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *