روش جدید رجیستری تلفن همراه و رونق قاچاق‌های قدیمی

بر اساس اعلام ارونقی-معاون فنی گمرک مقرر شده بود که از ابتدای دی ماه رجیستری گوشی موبایل به صورت غیرحضوری انجام شود و فرایندهای حضوری در کمتر از یک دقیقه انجام شوند. روشی که به گفته دبیر انجمن واردکنندگان موبایل باعث باز شدن مسیر قاچاق گوشی موبایل شده است.

به گزارش پیک پارسه به نقل از ایسنا/ با اعلام انجمن واردکنندگان گوشی های تلفن همراه، خلاهای قانونی در شیوه جدید رجیستر موبایل مسافری، موجب شده که راه قاچاقچیان برای ورود گوشی های غیرقانونی هموار شود.

گمرک گوشی اپل - قاچاق آیفون 12 پرو مکس

این در حالی است که روز گذشته انجمن واردکنندگان موبایل اعلام کرده بود که تغییر شیوه‌نامه رجیستری گوشی‌های تلفن همراه مسافری از مهرماه، باعث کاهش بسیار زیاد واردات مسافری گوشی های آیفون شده است. طبق آمار اعلام شده، در اردیبهشت‌ماه امسال ۴۳ هزار دستگاه آیفون وارد کشور شده است در حالی که این آمار در آبان‌ماه تنها به ۴۰۰۰ آیفون مسافری رسیده است. اما سوءاستفاده از رویه مسافری هرچند کم، همچنان ادامه دارد.

 

راه قاچاق تلفن همراه هموار شد

حال این موضوع باعث گلایه واردکنندگان موبایل شده است؛ به طوری‌که انجمن واردکنندگان موبایل در توییتر خود اعلام کرده است “باز هم راه قاچاق موبایل هموار شد. خلأهای قانونی در شیوه جدید رجیستر موبایل مسافری، راه قاچاقچیان را هموار کرد. قاچاق موبایل یک شبه رونق گرفت و حالا دلالان پاسپورت مسافری، در مراکز خرید و فروش موبایل جولان می‌دهند.”

امیر اسحاقی-دبیر انجمن واردکنندگان موبایل در گفت‌وگویی اظهار کرده است: بر اساس مصوبه قبلی مسافران حتماً هنگام خروج از فرودگاه باید موبایل را به همراه داشتند، در میز فرودگاه آن را اظهار می‌کردند و حقوق و عوارض گمرکی آن را پرداخت می‌کرد تا بتوانند در شبکه ارتباطی کشور از موبایل استفاده کند و به عبارت دیگر موبایل خریداری شده رجیستر شود حالا بر اساس مصوبه جدید از اول دی مجددا لازم نیست مردم در صف بایستند و حقوق و عوارض گمرکی پرداخت کنند، بلکه فقط باید موبایل همراه آنها باشد و اظهار شود، یعنی با بارکدخوان آی ام ای آی تلفن همراه را از مسافر دریافت کنند و با لینکی که به مسافر داده می‌شود می‌توانند از طریق سایت epl گمرک، حقوق و عوارض گمرکی را پرداخت کنند و همتا هم کار رجیستری را انجام دهد. اما اتفاقی که امروز افتاده این است که سامانه  “ای پی ال”  بدون اینکه اظهار در فرودگاه را داشته باشد، رجیستر را انجام می‌دهد.

 

قیمت پاسپورت از ۵ میلیون به ۲۰۰ هزار تومان رسید!

به عبارت دیگر به گفته اسحاقی بر اساس روش جدید، مسافر حتماً باید موبایل را در فرودگاه اظهار کرده باشد و بعد در سامانه ای پی ال گمرک حقوق و عوارض را پرداخت کند، اما در عمل سامانه اظهار موبایل در فرودگاه را کنترل نمی‌کند و مانند روال قبلی هر کس با یک مشخصات سفر مثل پاسپورت و مهر ورود و خروج می‌تواند رجیستر موبایل را انجام دهد. این فرایند فرصت را برای دلالان پاسپورت و قاچاقچیان گوشی های تلفن همراه فراهم کرده است. تا جایی که از روز گذشته خرید و فروش پاسپورت به قدری زیاد شده که قیمت آن از پنج میلیون تومان به ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *