مالیات استارتاپ‌ها و کسب و کارها

پرداخت مالیات در استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوآور

مالیات استارتاپ موضوعی است که با توجه به تفاوت های کسب ‌و کارهای اینترنتی با کسب ‌و کارهای سنتی مخالفان و موافقانی دارد. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای کسب و کارهای نوپا و استارتاپ‌ها پیش بیاید عدم اطلاع از شرایط و ضوابط قوانین مالیاتی در خصوص این نوع کسب و کارها است. خصوصا با مصوبه جدید بانک مرکزی مبنی بر الزام تشکیل پرونده مالیاتی جهت دریافت درگاه های پرداخت و دستگاه های کارت خوان، موضوع مالیات بین کسب و کارها خصوصا استارتاپ‌ها به یکی از چالش ها تبدیل شده است.

مالیات در استارتاپ ها

پس برای درک بهتر مالیات در استارتاپ‌ها باید به قوانین موجود رجوع کنیم:

آیا استارتاپ‌ها هم باید مالیات بدهند؟

-الزام به پرداخت مالیات مطابق اسناد بالادستی:

۱- ماده ۱۰۵ قانون مالیات مستقیم “جمع درآمد شرکت ها و سایر اشخاص حقوقی در ایران و خارج از ایران مشمول پرداخت مالیات خواهند بود مگر مواردی که مطابق قانون استثناء شده باشد.”

۲- ماده۱۶۹  “اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع قانون مالیات مستقیم که حسب اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به ثبت‌نام در نظام مالیاتی می‌شوند، مکلفند برای انجام معاملات خود صورتحساب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورتحساب‌ها، قراردادها و سایر اسناد مشابه درج و فهرست معاملات خود را به سازمان مذکور ارائه کنند.”

۳- مطابق اعلام سازمان امور مالیاتی کشور “صاحبان کسب و کارهای مجازی (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) همانند سایر فعالان اقتصادی مشمول قوانین مالیاتی مربوط می‌باشند و فارغ از محل فعالیت، می‌بایست تکالیف قانونی خود را به انجام رسانند تا مشمول جرایم قانونی مقرر نشوند.”

براساس اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص صاحبان کسب و کارهای مجازی نیز  “صاحبان مشاغل مکلفند ظرف چهار ماه از تاریخ شروع فعالیت، مراتب را کتبا به اداره امور مالیاتی محل شغل خود اعلام و نسبت به تشکیل پرونده اقدام نمایند. اشخاص حقوقی پس از تاسیس، مکلفند دفترچه ثبت نام اشخاص حقوقی را از اداره کل امور مالیاتی مربوطه دریافت نمایند و نسبت به تشکیل پرونده (دریافت شماره واحد مالیاتی و شماره کلاسه پرونده) و پرداخت حق تمبر اقدام نمایند.”

همچنین “صاحبان کسب و کارهای مجازی نیز مانند تمامی مودیان، اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی می‌باشند (اشخاص حقیقی تا پایان خرداد ماه سال بعد و اشخاص حقوقی حداکثر ظرف چهارماه پس از پایان سال مالی).”

ادامه این مطلب را در شماره ۱۷ پیک پارسه بخوانید.

 

سقف معافیت مالیاتی کسب و کارها در سال ۱۴۰۰

طبق مصوبه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در سال آینده مالیات بر درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی تا ۴ میلیون تومان از پرداخت مالیات بر درآمد معاف شدند. بنابراین بر اساس تبصره ۱۴ بند ۴ لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ آن دست از حقوق بگیرانی که ماهیانه چهارمیلیون تومان و کمتر و به عبارت دیگر حقوق‌های دریافتی سالانه مبلغ چهارصد و هشتاد میلیون ریال و کمتر از پرداخت مالیات معاف هستند.

مالیات و سقف معافیت مالیاتی سال 1400

بر اساس ماده ۵۷ قانون مالیات‌های مستقیم و مالیات بر درآمد و موضوع ماده ۱۰ قانون مالیات های مستقیم، میزان معافیت‌های مالیاتی سالانه مستغلات (کسب‌وکارها و مشاغل) نیز سالیانه مبلغ ۳۶۰ میلیون ریال تعیین می شود.

همچنین در لایحه بودجه ۱۴۰۰، افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان ۲۵ درصد در نظر گرفته شده است و حداقل دریافتی در بودجه آتی از ۲.۸ میلیون تومان به ۳.۵ تومان افزایش یافته است.

پیک پارسه؛ پیک استارتاپ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *