مشکلات تامل برانگیز رجیستری گوشی در گمرک

معاون فنی گمرک ایران طی نامه ای از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، خواستار اجرای طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه به صورت غیر حضوری شد. مهرداد جمال ارونقی در این مکاتبه با این ستاد، از مشکلات به وجود آمده در طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه در مبادی ورودی کشور ابراز نگرانی کرد.

پس از اجرایی شدن این طرح شاهد اعتراض و انتقاد بسیاری از مسافران از معطلی چند ساعته آن هم برای ثبت تلفن همراه در شرایط شیوع کرونا بودیم. که همین شلوغی ها در مبادی ورودی خود باعث مشکلات و خطراتی برای کارکنان گمرک و مسافران شده بود.

مهرداد جمال ارونقی
گمرک رجیستری تلفن همراه

بر همین اساس ارونقی معاون فنی گمرک طی نامه ای خواستار اصلاح این روند شده بود. اما در این نامه نکات قابل تاملی وجود داشت که به برخی از آنها اشاره ای کوتاه می کنیم:

در بخشی از این نامه به اجرایی شدن این طرح در شرایط شیوع کرونا و نبود امکان رعایت فاصله گذاری اجتماعی با توجه به کمبود نیرو، امکانات و فضا اشاره شده بود. ارونقی همچنین اشاره ای به عدم امکان رجیستری گوشی های تلفن همراه از طرق غیر حضوری اشاره کرده بود که می تواند از تعداد زیاد و تجمع مسافران بکاهد.

داستان خرید و فروش و معامله حق رجیستری

 در بخشی از این مکاتبه به ماجرای نه چندان عجیبی برمی‌خوریم که از سوی معاون فنی گمرک به آن اشاره ای شده است. وی از دلالی افراد سودجو جهت منافع شخصی در برخی مبادی زمینی گزارش داده است که اقدام به ورود و خروج مسافران، آن هم در یک روز اشاره می کند که باعث به وجود آمدن صف‌های طولانی و عدم فاصله گذاری مناسب اجتماعی می شوند.

عدم اطلاع عده ای از ثبت گوشی به نام آنها

مهرداد جمال ارونقی در بخش دیگری از این نامه بیان می کند که خرید و فروش و دلالی حق رجیستری گوشی موجب شده که حتی عده ای به تبلیغ و آگهی جهت خرید و فروش حق رجیستری تلفن همراه می کنند و عده ای از افراد عادی را در کسوت مسافر از کشور خارج کرده و پس از درج مهر خروج و ورود به کشور از شماره گذرنامه و مشخصات آنها استفاده کرده و اقدام به رجیستری گوشی می کنند و حتی در مواردی افراد از ثبت گوشی به نام خود خبردار نمی شوند. این در حالی است که بسیاری از این موارد امکان بازگشت و شکایت از سواستفاده کنندگان را ندارند. ارونقی در ادامه با اشاره به گزارش های دریافتی در اجرای طرح رجیستری، خواستار اجرای این طرح به روش غیرحضوری و خارج از مبادی ورودی گمرک کشورشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *