چرا در برابر تغییر مقاومت می‌کنیم؟

چرا در برابر تغییر مقاومت می‌کنیم؟

پیک‌پارسه/وقتی در برابر تغییر مقاومت می کنیم، غالباً به این دلیل است که ما رفتارهای خاصی را تکرار می کنیم. مغز افراد با تشکیل یک مسیر عصبی به محرک های مکرر پاسخ می دهد هر بار که یک مسیر عصبی تکرار می شود، بزرگتر و قویتر می شود. با شرطی سازی کافی، مغز انسان به یک پاسخ خاص عادت کرده و رفتارهای خاصی را تکرار می کند بدون اینکه هرگز به آن فکر کند. انجام این مسیر با کمترین مقاومت روبرو خواهد بود چرا که این یک پاسخ ناخودآگاه است و بخشی از مغز با تکرار یاد می گیرد. این نوع یادگیری تا حدی می تواند به نفع انسان باشد به طوری که ما می توانیم کارهای خاصی را انجام دهیم بدون اینکه انرژی ذهنی زیادی را صرف آنها کنیم و مغز ما زمان را به فکر کردن درباره چیزهای دیگر بسپارد.

زمان تغییرکردن

از طرفی داشتن عادت های بد ممکن است واقعاً تقصیر شما نباشد زیرا مغز شما به نوعی فریب خورده و باور کرده است که این رفتار، مسیر کمترین مقاومت است. اکنون که این را می دانید، دیگر نمی توانید بهانه کنید. هنگامی که رفتار یا کاری را شناسایی کردید که به نفع شما نیست، وقت آن است که گام هایی برای تغییر بردارید. بسیاری از عادت های ما برای ما هزینه دارد و باید این هزینه عادت‌های بد را نیز ارزیابی کنیم.

 

عوامل تاثیرگذار در تغییر

عادت کردن

عادت‌ها در گروه “رفتارهای بی‌فکر” قرار می گیرند که توضیح داده شدند. آنها رفتارهایی هستند که ما به طور منظم و بدون تفکر آگاهانه انجام می‌دهیم. بیشتر عادت‌های ما به عنوان روش هایی برای انجام کارهای ضروری زندگی روزمره ایجاد می شوند. استحمام می کنیم، غذا می خوریم و حتی گاهی اوقات براساس عادت صحبت می کنیم.

آیا کسی به شما می گوید “شما همیشه این کار را می کنید؟!”  عموما توجه ما به یک رفتار نامطلوب جلب می شود و این نشانه‌ای برای توجه است.

 

اثر زمان بر تغییر

اگر بخواهید تمام دقایق، ساعت ها و روزهایی را که در آن چنین رفتاری انجام می دهید جمع کنید، آیا از اینکه چند ماه یا سال ممکن است هدر داده باشید و می توانستید استفاده بهتری داشته باشید، شوکه خواهید شد؟

 

انرژی در تغییر

اگر مجبور شویم عادت های بدی که درگیر آن هستیم و یا مشکلی را که ناشی از یک عادت بد است رفع کنیم، متوجه می شویم که چقدر انرژی را از ما می گیرد. چه می شود اگر عادت بد شما این باشد که هر شب فقط لباس خود را روی زمین بیندازید و هرگز آن را برندارید. بعد از یک هفته، چه اتفاقی می افتد؟ چقدر زمان می برد تا همه چیز را بردارید؟ آیا می دانید چه چیزی تمیز و چه چیزی کثیف است؟ چقدر زمان، انرژی، آب و برق تلف می شود که لباس تمیز را دوباره شستشو دهید زیرا نمی توانید تشخیص دهید تمیز است یا کثیف؟

 

اثر عزت نفس در تغییر کردن

بسیاری از اوقات با عادت های بد احساس گناه، عذاب وجدان و ناراحتی می کنیم. ما می دانیم که کار اشتباهی انجام می دهیم، به موقعیت اشتباهی عادت کردیم یا رفتاراشتباهی انجام می دهیم، اما برای جلوگیری از آن کاری نمی کنیم. آیا مدام می گویید که روی آن کار خواهید کرد؟ اگر به این عادت نپردازید چه احساسی در مورد خود خواهید داشت؟ آیا دوست دارید تغییر کنید؟

 

خانواده و دوستان

آیا عادت های بد شما به این افراد خاص آسیب می رساند؟ از چه طریق دیگری عادت های شما بر آنها تأثیر می گذارد؟ آیا عادت های بد شما مانع از ملاقات با افراد جدیدی می شود که می توانند از نظر اجتماعی یا شغلی برای شما مفید باشند؟

change background چرا در برابر تغییر مقاومت می‌کنیم

سلامت

این یک نقطه بزرگ است که به دنبال عادت اشتباه به وجود می آید. بسیاری از عادت های بد، واقعاً به سلامتی ما آسیب می رسانند. ما زیاد غذا می خوریم، استراحت و خواب کافی نداریم، ورزش نمی کنیم بین دوستان اشتباهی قرار داریم، محیط کاری نامناسبی را برگزیده ایم و… . همه این رفتارهای عادی به سلامتی ما آسیب می رسانند و نکته واقعا دیوانه کننده این است که ما کاملاً از این موضوع آگاه هستیم!

 

رنج اقتصادی

فراموش نکنید حتی تاخیر در پرداخت صورتحساب ها می توانند به ما آسیب برسانند. این فقط یکی از راه های رنج اقتصادی است. اگر ما برده یک عادت بد باشیم می تواند از نظر ذهن، ارتقا، پیشرفت و جایگاه اجتماعی به ما آسیب برساند.

ترس از تغییر “تغییر دهید یا بمیرید”

ما این عبارت را زیاد می‌شنویم و بیشتر اوقات وقتی است که نمی خواهیم چیزی تغییر کند ممکن است فکر کنیم ترجیح می دهیم بمیریم! ما در برابر تغییر مقاومت می کنیم زیرا می دانیم که این امر باعث ایجاد چیزهای متفاوت و غیر منتظره خواهد شد. می‌توان گفت تغییر به معنای ترس از چیزهای ناشناخته است. ما نمی دانیم که یک تغییر خاص قرار است چه شرایطی ایجاد کند پس در برابر آن مقاومت خواهیم کرد.

درک اینکه بیشتر ترس های ما آموخته شده است، می تواند یک دانش کاملاً توانمند کننده باشد. اگر ما بتوانیم ترس را بشناسیم، مطمئناً می توانیم آن را یاد بگیریم! از بین بردن ترس، به ویژه ترس از آینده و تغییراتی که در آن رخ خواهد داد، نیازمند روندی است که چندان هم آسان نیست که بخواهیم یکباره آنها را کنار بگذاریم. اولین واکنش ما نسبت به تغییراتی که خارج از کنترل ماست، معمولاً اضطراب و ترس است. تخیل ما بسیار قدرتمند است و اگر فقط بر آنچه که ممکن است از دست بدهیم تمرکز کنیم این ترس بیشتر نمود پیدا خواهد کرد، مگر اینکه تصمیم بگیریم که تغییر را به عنوان یک چیز مثبت ببینیم.

 

تغییرات را مثبت ببینیم

تغییراتی که به دلیل انتخاب خود ما اتفاق می افتند، معمولاً به عنوان یک چیز خوب درک می شوند، حتی اگر فرآیندی فراتر از انتظار داشته باشند. شخصی را در نظر بگیرید که تصمیم دارد شغل شرکتی خود را ترک کند و می خواهد جای جدیدی را برای  آینده اش انتخاب کند. آینده در این مورد بسیار نامشخص است! با این حال، بیشتر افرادی که به انتخاب خود تصمیمی را می گیرند ترس کمتری دارند زیرا خود، تغییر را انتخاب کرده اند.

 

انتظارات از تغییر

واکنش ما در برابر تغییر کاملاً بر اساس دیدگاه ما نسبت به آن است. با مشاهده آن به عنوان اتفاقی ناخوشایند، ما با ترس واکنش نشان خواهیم داد. با مشاهده آن به عنوان یک چالش، ما آگاهی خود را نسبت به امکانات مختلف باز خواهیم کرد، و حتی ممکن است خودمان را از آنچه می توانیم به دست آوریم متعجب کنیم زیرا ما تغییر را پذیرفتیم نه اینکه در برابر آن مقاومت کرده باشیم.

تغییر درک ما از چیزی، انتظارات ما درباره آنچه اتفاق می افتد را تغییر می دهد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که ما از نحوه واکنش در برابر آن تغییر آگاه باشیم.

 

پس فراموش نکنیم…

دیدن واکنش ما نسبت به تغییر بعنوان یک انتخاب به جای یک پاسخ عادی، به ما قدرت می بخشد و مقاومت ما را کمتر می کند. ما بیشتر از ترس از آنچه ممکن است از دست بدهیم، روی فرصت آینده متمرکز می شویم. ما یک انتخاب داریم و این به خودمان بستگی دارد که چگونه هوشمندانه‌تر انتخاب کنیم.

تغییر رفتار در بهترین حالت ممکن است دشوار یا از نظر ما غیرممکن باشد، خصوصاً اگر بخواهیم همزمان موارد متعددی را تغییر دهیم. با این حال، اولین قدم در تغییر آگاهی از عاداتی است که احتمالاً باید تغییر دهیم و سپس برداشتن گام هایی که برای انجام آن تغییرها لازم است.

پیک پارسه؛ پیک استارتاپ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *