کالاهای دیجیتال ملزم به پرداخت هزینه به گوگل پلی

گوگل روز سه شنبه اعلام کرد برنامه هایی که فروش محتوای دیجیتالی را از طریق فروشگاه Play خود انتخاب می کنند، باید از سیستم صورتحساب Google Play استفاده کنند و درصدی از خرید درون برنامه را به عنوان هزینه پرداخت کنند.

این غول فناوری که به تازگی پس از چند ساعت مسدود کردن برنامه PayTM درگیر یک جنجال شده برای اعمال سیاست استفاده از سیستم صورتحساب Google Play  توضیحاتی را ارائه کرده است.

” پورنیما کوچیکار، مدیر توسعه تجارت، بازی ها و برنامه های Google به خبرنگاران در یک جلسه توجیهی مجازی اعلام کرد: امروز  ما یک سیاست را در صورتحساب Play روشن می کنیم، که البته مدت هاست وجود دارد … حوادث اخیر به ما نشان داده است که روشن کردن سیاست ها و اعمال آنها به طور عادلانه و برابر برای اکوسیستم بسیار مهم است … هر توسعه دهنده‌ای که برای فروش محتوای دیجیتال خود  Google Play  را انتخاب کند باید از صورتحساب Play استفاده کند. “
این بدان معنی است که توسعه دهندگان از ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۱ باید برای پرداخت های درون برنامه ای از سیستم صدور صورتحساب گوگل استفاده کنند.

کالاهای دیجیتال ملزم به استفاده از صورتحساب گوگل پلی

پس هر برنامه ای که بخواهد کالاهای دیجیتال درون برنامه ای را بفروشد لازم است از سیستم صورتحساب Google Play استفاده کند؛ مانند باز کردن قفل ویژگی های اضافی در یک اپلیکیشن یا خرید ابزار برای تقویت شخصیت بازی یا پرداخت هزینه دانلود آهنگ ها.

با این حال ، کالاهای فیزیکی (مانند خدمات مسافرت) یا پرداخت هزینه اشتراک محتوا از طریق وب سایت خود برنامه نویس، به صورتحساب Play نیاز ندارند.

توسعه دهندگان و شرکت هایی که از قبل برنامه ای در Google Play دارند (که ماهانه بیش از ۲ میلیارد کاربر فعال دارد) و برای ادغام در سیستم صورتحساب Play به کارهای فنی نیاز دارند تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۱ برای تکمیل به روزرسانی ها زمان خواهند داشت.

مدیر توسعه تجارت، بازی ها و برنامه های Google گفته است:

که به نظر می رسد حدود ۹۷ درصد از توسعه دهندگان این سیاست را درک می کنند و از آن پیروی می کنند، اما از کسانی که این قانون را رعایت نمی کنند نام برد.

 اپل بارها نسبت به هزینه های بالایی که از توسعه دهندگان دریافت می کند مورد انتقاد آنها قرار گرفته است. این بار اما به نظر می رسد هدف گوگل نیز از چنین اقدامی کنترل بیشتر پرداخت های درون برنامه ای و کسب درآمد از همین راه باشد. بر همین اساس انتظار می رود آنها بعد از پایان این بازه زمانی از انتشار فایل نصبی اپلیکیشن ها ( فایل های apk ) پیشگیری کنند.

کوچیکار گفت که اندروید به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های خود را از طریق فروشگاه های شخص ثالث توزیع کنند. وی افزود: “شما همچنین می توانید برنامه های خود را به وب توزیع کنید، روشهای مختلفی وجود دارد. بنابراین ، اگر برنامه ای از طریق فروشگاه شخص ثالث یا از طریق وب توزیع شود، سیاست Play بر آن اعمال نمی‌شود.” 

منظور از فروشگاه های برنامه یا استورهای شخص ثالث ارائه دهندگانی مثل Galaxy (Samsung)  و Indus App Bazaar است. کوچیکار افزود که توسعه دهندگان می توانند با کاربران خود در مورد قیمت گذاری و روش های جایگزین پرداخت بیش از برنامه خود از طریق ایمیل یا کانال های دیگر ارتباط برقرار کنند. وی گفت: “آنها هنگام فروش محتوای دیجیتالی از طریق Play Store قادر به استفاده از صورتحساب دیگر نخواهند بود. آنها چندین گزینه فروشگاه دارند. آنها چندین روش برای فروش گزینه اشتراک دارند.”

 Purnima Kochikar
Purnima Kochikar

طبق اعلام کوچیکار این شرکت در سطح جهانی با استارتاپ ها کار می کند و مدت زمان زیادی را برای انطباق با سیاست ها اختصاص داده است. آنها اعتقاد دارند که تا ۸۰ درصد رشد سالیانه برای توسعه دهندگانی که از این سیاست پیروی می کنند بدست خواهد آمد.

“برای کسانی که از صورتحساب Play استفاده می کنند، ما تاکنون سال درآمد دو برابر برای توسعه دهندگان هند از هند و برای توسعه دهندگان هند در سطح جهانی دو برابر کرده ایم ، این بیش از ۸۰ درصد سالانه رشد کرده است … برای توسعه دهندگان کوچک بسیار مفید است زیرا آنها می توانند واقعاً بر چگونگی ساختن محتوا و رشد تمرکز کنند. “،” او گفت.

البته پیش از این در یک پست وبلاگ گوگل آمده بود که این سیاست فقط برای کمتر از سه درصد از توسعه دهندگان فعال در  Google Play  اعمال می شود و از آنها هزینه خدمات دریافت می شود آن هم فقط درصورتی که توسعه دهنده از کاربران برای بارگیری برنامه خود یا موارد دیجیتالی درون برنامه ای هزینه دریافت کند.

در انتها گوگل اعلام کرده است که دریافت هزینه خدمات به آنها امکان می دهد تا به طور مداوم در سیستم عامل اندروید سرمایه گذاری انجام دهند و این به موفقیت توسعه دهندگان نیز کمک خواهد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *