توجه به نابینایان در تولید اپلیکیشن ها

یک نامه بریل به فعالان اکوسیستم استارتاپی ایران

:::سیاوش اسلامی-پیک پارسه/ چندی پیش به طور اتفاقی از کنار ایستگاه اتوبوسی در شیراز می گذشتم که نابینایی را در حال کار با گوشی هوشمند دیدم. از آنجا که تقريبا تمام عمليات‌ها در گوشی های هوشمند از طریق لمس یک صفحه انجام می شود متعجب شده بودم، که چطور این نابینا به راحتی با گوشی هوشمند کار می‌کند، تماس می گیرد و حتی پیام صوتی ارسال می کند.

صدای گوشی بلند بود و ناخودآگاه متوجه شدم که به کمک سیستم عامل اندرویدی که زبان انگلیسی داشت فعالیت های دلخواهش را انجام می دهد. به این فکر فرو رفتم که از چه اپلیکیشن های دیگری می تواند به این راحتی استفاده کند. آن روز را کامل فراموش کرده بودم تا اینکه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار عکس دیدارش با فردی نابینا در اینستاگرام خود نوشت: نامه ای با خط بریل به دفتر او ارسال شده که از خواندن آن عاجز مانده است پس نویسنده را به دفترش دعوت می کند. در این دیدار نویسنده نابینا با مقایسه اپلیکیشن های ایرانی و خارجی، از اینکه نمی تواند اپلیکیشن های ایرانی را به راحتی به کار بگیرد گلایه می کند.

از همین رو آذری جهرمی در پست اینستاگرامی خود از فعالان اکوسیستم استارتاپی درخواست کرد که در طراحی اپلیکیشن‌های خود کاربران نابینا را نیز مد نظر قرار دهند و سعی کنند که قابلیت کار با نرم افزارها را برای نابینایان و کم بینایان فراهم کنند.

 

در ادامه متن کامل این پست را می خوانید:

“یادتونه گفته بودم میتونید خیلی راحت و رایگان نامه‌هاتون رو به دستم برسونید و کافیه تنها پشت پاکت بنویسید «برسد به دست وزیر ارتباطات»؟
چند روز پیش یه نامه دریافت کردم که می‌تونید عکسش رو تو صفحه‌ی بعد ببینید. بازش کردم و دیدم به خط مخصوص نابینایان نوشته شده، ناتوان بودم از خوندنش. از نویسنده دعوت کردم حضوری بیاد که این آقا امیرحسین گل اومد دفترم.

برام نوشته بود که دنیا برای ما در استفاده از اپلیکیشنهای ایرانی، مثل خوندن همین نامه برای شماست و گلایه کرده بود که چرا نباید خدمات دولتی و نرم‌افزارهای پرکاربرد برای ما نابینایان قابل استفاده باشه.
گوشیش رو بهم نشون داد که چه راحت برخی از نرم‌افزارهای خارجی، قابل استفاده‌اند. بهش قول دادم پیگیری کنم و از سازمان فناوری خواستم تا همین چند هفته‌ی دیگه، که روز جهانی عصای سفید می‌رسه، پیگیری کنه و تمام برنامه‌های پرکاربرد ایرانی هم برای نابینایان عزیز قابل استفاده بشن. خودش یه نخبه بود و با برنامه نویسی آشنا، وقتی شیوه‌ی فعال کردن این امکان رو برام توضیح داد، دیدم انصافا کار دشواری نیست.
از بچه‌های اکوسیستم استارت‌آپی هم میخوام تو این کار همت کنند تا بتونیم ظرف همین چند هفته یه کار خوب براشون انجام بدیم.”

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *