مصائب امپراتوری سامسونگ

رییس جدید شرکت سامسونگ لی پسر

لی كُن هی، رئیس سامسونگ الکترونیک و نماد جامعه تجاری کره، پس از ۶ سال کما درگذشت.

او پس از گذراندن شش سال در كما در پی حمله قلبی سال ۲۰۱۴، در ۲۵ اكتبر امسال در ۷۸ سالگی درگذشت. شرکت سامسونگ  مرگ لی را در بیانیه ای اعلام كرد. این شرکت روز یکشنبه در بیانیه خود گفت: “با اندوه فراوان ما خبر درگذشت لی كُن هی ، رئیس سامسونگ الکترونیک را اعلام می‌کنیم.” “همه ما در سامسونگ یاد او را گرامی خواهیم داشت و از سفری که با او داشتیم سپاسگزاریم.”

 مون جائه این رئیس جمهور کره جنوبی نیز در سوگ درگذشت لی، تیمی را برای مراسم تشییع جنازه فرستاد و پیامی نیز توسط رئیس دفتر او در مراسم خاکسپاری به اعضای خانواده لی تحویل داده شد، که گفته بود: “من می خواهم عمیقاً تسلیت خود را برای درگذشت لی اعلام می کنم که نمادی از جامعه تجاری کره را ابراز داشته است.

از لی به خاطر ایجاد بنیادی برای تبدیل شرکت خود به یک غول جهانی الکترونیک پس از در اختیار گرفتن کنترل سامسونگ یاد می شود. صعودی دشوار به قله های صنعت که در مراحل اولیه رهبری او دشوار بود.

لی كُن هی پس از درگذشت پدرش لی بیونگ چول(بنیانگذار سامسونگ) در سال ۱۹۸۷، تصمیم گرفت کیفیت محصولات این شرکت را بهبود بخشیده و تجارت خود را در زمانی که این شرکت توسط غرب به عنوان سازنده تلویزیون دست کم گرفته شده بود گسترش دهد. در آنچه به عنوان “اعلامیه فرانکفورت ۱۹۹۳” شناخته می شود، لی از کارگران خود خواست “برای تغییر کیفیت محصولات شرکت خود” همه چیز به جز زن و فرزندشان را تغییر دهند ” و این دقیقا لحظه ای بود که سامسونگ در صحنه جهانی رقابت را با شرکت های بزرگ دیگر آغاز کرد. لی به قدرتمندترین و ثروتمندترین فرد در صنعت تجارت کره جنوبی شد.

رییس کنونی شرکت سامسونگ: لی جائه یونگ

مصائب امپراتوری سامسونگ

در چند دهه گذشته، لی طی سالهای حضور خود در سمت ریاست سامسونگ دو بار زندانی شد: یک بار پس از محکومیت به رشوه دادن رئیس جمهور سابق روح ته وو در سال ۱۹۹۶ و یک بار نیز به دلیل فرار مالیاتی در سال ۲۰۰۸ که اینبار مجبور به کناره گیری از سمت خود شد. اما وی در سال ۱۹۹۷ و ۲۰۰۹ توسط دو رئیس جمهور سابق رئیس جمهور سابق کیم یونگ سام و لی میونگ باک مورد عفو قرار گرفت. البته رئیس جمهور لی بعداً به جرم دریافت ۵.۴ میلیون دلار در ازای بخشش لی كُن هی به ۱۵ سال زندان محكوم شد.

اکنون نیز پسرش لی جائه یونگ ۵۲ ساله و رهبر واقعی سامسونگ از زمان معاونت خود در سال ۲۰۱۲، به دلیل تخلف در شرکت ها تحت پیگرد قانونی قرار دارد. لی جائه یونگ پیش از این به دلیل رشوه دادن به رئیس جمهور سابق پارک گئون های، که در سال ۲۰۱۸ نیز زندانی شده بود، در زندان به سر برد. اخبار محلی کره جنوبی گزارش داده اند که پس از درگذشت رئیس لی، پسر لی اکنون با ۹.۷ میلیارد دلار مالیات بر ارث مواجه است. اقتصاددانان و کسانی که با تجارت آشنا هستند نگران این هستند که مبلغ هنگفت مالیات باعث شود سرمایه گذاران پول خود را از شرکت پس بگیرند. اما اساتید دانشکده تجارت سئول، روز دوشنبه به دیپلمات های این کشور گفته اند که هیچ تأثیر مهمی بر روی سامسونگ و لی جائه یونگ نخواهد داشت.چرا که یونگ می تواند با رهن سهام خود در سامسونگ الکترونیک برای گرفتن وام بانکی، مالیات بر ارث را طی چندین سال پرداخت کند.

او پس از ناتوانی پدرش در سال ۲۰۱۴ شش سال است كه شركت سامسونگ را اداره می كند. با شروع فصل جدید رهبری سامسونگ، انتظار می رود كه رهبری كاملاً متفاوتی از شیوه پدرش را نشان دهد. “لی كُن هی غریزه بسیار ویژه ای برای پیش بینی صنعت آینده داشت زیرا كه در حال حاضر قدرت سامسونگ در بازار ۳۰۰ برابر روزی است که او صندلی مدیریت را تصاحب کرد. اما انتظار می رود که با توجه به سبک رهبری لی جوان، او متخصصان بیشتری در روند تصمیم گیری خود و تغییر سیستم حاکم بر سامسونگ داشته باشد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *