بگیر که اومد؛ گوشی موبایل ۶۰ میلیونی

بازار تلفن همراه با شرایط به وجود آمده از گذشته نابسامان تر شده از ممنوعیت واردات گوشی های تلفن همراه و قیمت ۶۰ میلیونی برخی از همین مدل ها گرفته تا بازنگری واردات موبایل با قیمت بیش از ۳۰۰ یورو.

انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اتاق بازرگانی ایران از ممنوعیت واردات موبایل با قیمت بیش از ۳۰۰ یورو به ایران خبر داد.

‌ اما این ممنوعیت به چه دلیل اعمال شده است؟

انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اتاق بازرگانی ایران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد واردات و ثبت گوشی های موبایل هوشمند با ارزش بیش از ۳۰۰ یورو به ایران ممنوع شده است. برخی از فعالان حوزه موبایل در این خصوص اعلام کردند واردات گوشی با قیمت بیش از ۳۰۰ یورو از ابتدای سال ۹۹ به صورت کامل متوقف شده است.

دلایل ممنوعیت واردات موبایل با ارزش بیش از ۳۰۰ یورو

محمدرضا عالیان، سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل در خصوص دلایل ممنوع شدن واردات موبایل با ارزش بیش از ۳۰۰ یورو عنوان کرد عدم تخصیص ارز به واردات تلفن همراه یکی از دلایل این ممنوعیت محسوب می‌شود. وی افزود بودجه بیش از ۳۰۰ یورو حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از سهم بازار را تامین می‌کند، این در حالی است که موبایل‌های کمتر از ۳۰۰ یورو بیش از ۸۰ درصد بازار را تامین می‌کنند، از این رو انجمن واردکنندگان می‌بایست در این خصوص تصمیمی را اتخاذ می‌کرد.

طبق گفته‌های محمدرضا عالیان، دلیل این تصمیم، کاهش شدید منابع ارزی ایران و بر اساس تصمیم این انجمن بوده و علاوه بر این برای واردات گوشی در رویه مسافری نیز محدودیت‌هایی در نظر گرفته خواهد شد. گفتنی است برای محدودیت در واردات تلفن همراه از سوی مسافران به مصوبه هیئت‌وزیران نیاز خواهد بود.

ممنوعیت واردات موبایل با قیمت بیش از ۳۰۰ یورو باعث خواهد شد که بسیاری از گوشی های اپل، سامسونگ، هواوی و شیائومی به بازار ایران راه پیدا نکنند که همین موضوع انتخاب مشتریان را به مدل‌های پایین‌رده محدود می‌کند.

بگیر که اومد؛ گوشی موبایل ۶۰ میلیونی

گفته می شود قیمت برخی از مدل های گوشی به بالای ۶۰ میلیون تومان هم رسیده است و همین مدل ها در بسیاری از فروشگاه های دیجیتال کمیاب یا نایاب شده اند.

این درحالی است که آذری جهرمی وزیر ارتباطلات در توئیتی از بازنگری درباره این تصمیم خبر داده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *