تنهایی کار را بنا بگذاریم یا با هم‌‌بنیانگذار ؟

بنیانگذار  و هم بنیانگذار؛

تنهایی کار را بنا بگذاریم یا با هم‌‌بنیانگذار ؟

این چالشی است که سرانجام همه کارآفرینان با آن روبرو خواهند شد. اگرچه نمی توان برای همه یک نسخه تجویز کرد اما اگر تصمیم به عضویت هم بنیانگذار دارید، آوردن فرد مناسب می تواند برای موفقیت استارتاپ شما نقش به سزایی داشته باشد.
این را بخاطر بسپارید که هم بنیان گذارها باید مجموعه مهارت‌های مکمل را به تیم اضافه کنند و همچنین به شما در تمرکز و ایجاد انگیزه کمک رسانی کنند.


تیم موسس مدت زمان قابل توجهی را در کنار هم خواهد گذراند، یک بازه زمانی پر از فراز و فرود، بنابراین هم نوا و هماهنگ بودن یک هم بنیانگذار بسیار مهم است.
بنیانگذار، موسس یا فاندر به کسی گفته می شود که به تنهایی کسب و کاری جدید یا استارتاپی را راه اندازی کرده باشد. این شخص ممکن است یک فرد تجاری یا کارآفرین، یک برنامه نویس یا … باشد که همه مراحل ایجاد یک کسب و کار را به تنهایی مدیریت کرده می کند او ممکن است بعضی از وظایف را برون سپاری ‌کند یا ممکن است افرادی را برای انجام این وظایف استخدام کند.هم بنیانگذار، هم موسس یا کوفاندر به دو یا چند نفر گفته می‌شود که باهم اقدام به راه اندازی یک کسب و کار یا استارتاپ کنند. این افراد همگی با هم جزو موسسان آن استارتاپ محسوب می‌شوند و معمولا توانایی های مکمل دارند (برنامه نویس، صاحب ایده، بازاریاب یا کارآفرین و …) یا بعضا ممکن است توانایی های متفاوت در زمینه های مختلف داشته باشند. در مواردی که بنیانگذار به تنهایی کسب و کاری را راه اندازی می کند و بعد از مدتی برای ادامه کار به فرد دیگری احتیاج پیدا می کند و شخصی را به استارتاپ اضافه می کند و به او اختیارات زیادی می‌دهد، همچنین سهام قابل توجهی از استارتاپ را برای او در نظر می گیرد این شخص به عنوان کوفاندر محسوب می شود و شخصی که صاحب ایده‌ بوده و کسب و کار را شروع کرده است فاندر محسوب می شود.

 

ادامه مطلب را در شماره ۱۴ پیک پارسه بخوانید…

پیک پارسه؛ پیک استارتاپ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *